Riktiga samer i P1

Lördag 15 december var det premiär för radioversionen av scenpjäsen ”What’s up, Sápmi?” som fått namnet ”Riktiga Samer”. Fram till mitten av januari 2013 kan du läsa mer och höra pjäsen här.
”Bland er sju finns det en som inte är en riktig same”. Sex ungdomar får ett likalydande sms under en musikfest. De kallas till en och samma plats, men när de kommer dit finns ingen där, utom de själva. De börjar berätta sina livshistorier för varandra och försöker förstå vem som skickat det mystiska meddelandet

Pjäsen är baserad på 27 intervjuer med samiska ungdomar samt avhandlingen ”Är jag en riktig same?” av Christina Åhrén, Umeå universitet. Materialet dramatiserades ursprungligen av Erik Norberg för scenpjäsen ”What’s up, Sápmi?” som hade urpremiär på Giron Sámi Teáhter.

Produktionsuppgifter:

Riktiga samer
av Erik Norberg.
Med: Ylva Gustafsson, Anna Åsdell, Vibeke Oskal, Anton Raukola, Boris Glibusic, Saskia Husberg och Simon Marainen.
Producent: Gunilla Bresky.
Regi: Lena Engqvist-Forslund.
(Från SR Luleå)

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s