Urpremiär: Jag är tusen år

Onsdag 5 mars 2014 har min pjäs ”Mon lean duhát jagi” eller ”Jag är tusen år”, som den heter på svenska, premiär på Norrlandsoperan i Umeå.
Det är en pjäs som Giron sámi teáhter producerar tillsammans med Beaivváš sámi našunála teáhter i Norge, Dramaten, Norrbottensmusiken och Norrlandsoperan, inom projektet Rock-Art in Sápmi, som är en del av Kulturhuvudstadsåret i Umeå 2014. Under våren turnérar föreställningen i Sverige, Finland och Norge.

Om föreställningen:

Tecken ristade på berghällar för tusentals år sedan. Ett 900 år gammalt arabiskt mynt på en nordsamisk offerplats. En sameflicka som sätter fart på den kristna missionen i norr och en samisk prästson som adlas och förhindrar bålbränningar av utpekade nåder. Jag är tusen år är en musikalisk resa genom tid och rum. Om hur den samiska historien flätades samman den svenska och hur det gick till när århundraden av ömsesidig respekt glömdes bort för att bergen skulle brytas. 
Manus: Erik Norberg 
Regi: Lena Engqvist Forslund 
Resarch/kulturcoach: Anne Wuolab 
Scenografi: Ulla Dahlström 
Musik: Svante Henryson 
Kostym: Brita Marakatt Labba 
Mask: Tira Blixt 
Ljuddesign: Anders Rimpi 
Videodesign: Liselotte Wajstedt 
Ljusdesign: Erik Nordlander 
Teknik: Mårten Eliasson, Janne Pihjala & Per Ekbom

Skådespelare: 

Nils Henrik Buljo
Leammuid Biret Rávdná
Kicki Sevä Bramberg
Henrik Gustafsson
Paul Ol Jona Utsi
Marja Lisa Thomasson

Föreställningen är 2 timmar med paus.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s